Magyaros Zöldborsó Főzelék

A magyaros zöldborsó főzelék egy hagyományos magyar étel, amelynek fő összetevői a zöldborsó és a tejföl. A főzelék egy olyan könnyű étel, amelyet gyakran fogyasztanak az ember Magyarországon és más közép-európai országokban. Íme egy egyszerű recept a magyaros zöldborsó főzelék elkészítéséhez:

Hozzávalók:

  • 500g zöldborsó (fagyasztott vagy friss)
  • 1 nagy fej vöröshagyma, finomra vágva
  • 2 gerezd fokhagyma, finomra vágva
  • 2 evőkanál olívaolaj vagy sertészsír
  • 2 evőkanál liszt
  • 1 teáskanál őrölt pirospaprika
  • 2 evőkanál paradicsompüré
  • 1 csipet őrölt kömény
  • 500ml húsleves vagy zöldségleves
  • 2 evőkanál tejföl
  • só és bors ízlés szerint

Magyaros zöldborsó főzelék elkészítése:

  1. Forraljunk fel egy nagy lábasban vizet, és adjuk hozzá a zöldborsót. Főzzük 5-8 percig, vagy amíg a borsó megpuhul, majd szűrjük le és öblítsük le hideg vízzel.
  2. Melegítsük fel az olívaolajat vagy a sertészsírt egy közepes lábasban, majd adjuk hozzá a vöröshagymát és a fokhagymát. Süssük őket 3-4 percig, vagy amíg a hagymák megpuhulnak.
  3. Adjuk hozzá a lisztet a hagymákhoz, és főzzük tovább 1-2 percig, vagy amíg az egész keverék aranybarna színű lesz.
  4. Keverjük hozzá a paradicsompürét, az őrölt pirospaprikát és a köményt a lisztes keverékhez. Főzzük tovább 1-2 percig.
  5. Adagoljuk hozzá a húsleveset vagy a zöldséglevest a lábasba, majd adjuk hozzá a zöldborsót. Forraljuk fel az egészet, majd csökkentsük a hőt és főzzük tovább, amíg a főzelék sűrűsödni kezd (kb. 15 perc).
  6. Vegyük le a lábast a tűzről, majd keverjük hozzá a tejfölt. Ízesítsük sóval és borssal ízlés szerint.
  7. Tálaljuk a magyaros zöldborsó főzeléket friss zsemlekockákkal vagy petrezselyemmel a tetején.

A magyaros zöldborsó főzelék jó azért, mert egészséges és finom. A zöldborsó gazdag rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint például a C-vitamin, a K-vitamin, a folsav és a vas. A tejföl hozzáadása pedig gazdagabbá teszi az ételt, és krémes, lágy ízt ad neki. A hagyma és a fokhagyma kiváló ízesítők és emellett számos egészségügyi előnnyel rendelkeznek, mint például a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentése. Összességében a magyaros zöldborsó főzelék egy egészséges és ízletes étel, amely tápláló és könnyen elkészíthető.

Magyaros zöldborsó főzelék

A magyaros zöldborsó főzelékben számos fontos vitamin és ásványi anyag található. Az alábbiakban felsorolom a legfontosabbakat:

  • C-vitamin: a zöldborsóban gazdag mennyiségben található, és fontos szerepet játszik az immunrendszer egészségének fenntartásában, valamint segíti a sejtek növekedését és javítja a vas felszívódását.
  • K-vitamin: a zöldborsóban gazdag mennyiségben található, és szerepet játszik a vérerek egészségének fenntartásában, valamint segít a csontok egészséges fejlődésében.
  • Folsav: a zöldborsóban magas mennyiségben található, és fontos szerepet játszik az egészséges sejtosztódásban és az idegrendszer fejlődésében.
  • Vas: a zöldborsóban található, és szerepet játszik a vörösvértestek termelésében, valamint az oxigén szállításában a testben.

Ezenkívül a magyaros zöldborsó főzelék más fontos tápanyagokat is tartalmaz, például rostokat, fehérjéket és ásványi anyagokat, mint például a kalcium, a magnézium és a kálium.

A kalória tartalma a magyaros zöldborsó főzeléknek függ az összetevőktől és az adagoktól, amelyeket használnak a főzés során. Általában egy adag, ami kb. 250 gramm főzeléket jelent, tartalmazhat 150-250 kalóriát.

Az alábbiakban találsz egy általános táblázatot a magyaros zöldborsó főzelék kalória és tápanyag tartalmáról az egyes összetevők átlagos mennyisége alapján:

Összetevők Energiatartalom Fehérje Zsír Szénhidrát
Zöldborsó (250g) 150 kcal 11 g 0,75 g 26 g
Tejföl (50g) 100 kcal 2 g 8 g 3 g
Hagyma (50g) 20 kcal 0,5 g 0 g 4,5 g
Fokhagyma (1 gerezd) 4 kcal 0,2 g 0 g 1 g
Olaj/margarin (1 evőkanál) 120 kcal 0 g 14 g 0 g

Ez az adat csak tájékoztató jellegű és változhat az alkalmazott összetevők és az adagolás függvényében. Ha pontosabb információra van szükséged a kalóriatartalomról, akkor érdemes megfontolni, hogy milyen mennyiségű és típusú összetevőket használsz az ételek elkészítése során, majd ezt követően érdemes kiszámolni a kalória bevitelt az adott ételre.

Köszönjük, hogy elolvasta a cikkünket. Szívesen hallanánk a véleményét!